İLETİŞİME GEÇ

Pirina Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İşte pirina yağı hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler ve diğer her şey.

Nedir Pirina Yağı?

Kardeşi zeytinyağı gibi pirina yağı da zeytin ağacının meyvesinden elde edilen özsuyudur. Ancak diğer zeytinyağlarının aksine pirina yağı mekanik olarak toplanmaz. Bunun yerine, sızma ve zeytinyağları çıkarıldıktan sonra zeytin hamurunda kalan yağdan yapılır. Neredeyse tatsızdır ve yağlarından aroma istemeyen yemekler için harika olabilir. Aynı zamanda rafine bir yağdır, yani sızma zeytinyağlarından arıtma yoluyla çıkarılmıştır. Zeytin aromasını koruyan sızma zeytinyağının aksine rafine pirina yağının tadı ve kokusu yoktur. Pirina yağı, rafine pirina yağı veya ham pirina olarak sınıflandırılabilir. İlki tüketime uygunken, ikincisi yalnızca endüstriyel amaçlar için kullanılabilir. İçine zeytinyağı katılarak sunulan ürün ise Verde Yemeklik Pirina Yağı’dır. Zeytinyağı aromasının istendiği tüm yemeklerde güvenle tüketilebilir. Verde Kızartmalık ise %100 rafine pirina yağıdır. Geçtiği modern rafinasyon işlemi ile tat ve kokudan arındırılmış, çok yüksek sıcaklıklara ve defalarca yapılan kızartma işlemlerine dayanıklı hale gelmiştir. Bunun yanında yağ aromasının gelmesinin istenmediği tüm yemeklerde kullanıma uygundur.

Pirina Yağı Çeşitleri

Pirina Yağı: Rafine pirina yağı ve doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluşan, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan yağdır.
Rafine Pirina Yağı: Ham pirina yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan yağdır. 

Rafinasyonda amaç, yağın yapısına ve faydalı minör bileşenlere (tokoferol, squalen, sterol gibi) zarar vermeden, yağın bünyesinde bulunan, depolama, ısıl stabilite ve tüketici beğenisine olumsuz etki yapabilen bileşenleri mümkün olduğunca yağdan uzaklaştırmaktır.

Pirina Yağının Faydaları

Düzenli pirina yağı tüketimi damarlarınızı temiz tutmanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni, pirina yağının yüzde 80 tekli doymamış olmasıdır ve bu da kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan yüksek düzeyde oleanolik asit dahil olmak üzere zeytinyağının faydalarını da korur. Ve diğer zeytinyağları gibi pirina yağı da rafine edildikten sonra bile doğal olarak glütensizdir.

Pirina Yağı Kullanım Alanları

Zeytinyağı gibi, pirina yağı da yemek pişirmek için kullanılabilir. Bununla ilgili harika olan şey, düşük kaynama noktasına sahip sızma zeytinyağının aksine, pirina yağının derin kızartma yemeklerinde kullanılabilmesidir. Birçok makalede faydalarına yer verilmiş, özellikle kızartma performansı hakkında profesyonel çalışmalar yapılmıştır. Mutfaktaki kullanımların yanı sıra pirina yağı saç sorunlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Kuruluğu tedavi etmek için hasarlı saç derisine biraz pirina yağı sürülebilir. Benzer şekilde, kuru cildi gençleştirmek için banyoda pirina yağı da kullanabilirsiniz. Pirina yağı, diğer zeytinyağları gibi çok yönlüdür. Bununla birlikte, zeytinyağı ile benzer faydaları sürdürür. Ne de olsa aynı zeytin meyvesinden yapılır. Mutfakta herkesin ihtiyaç duyduğu uygun fiyatlı, kullanışlı ve sağlıklı bir yağdır.

Neyse ki, yüksek kalitede pirina yağına ulaşmak için çok uzağa bakmanıza gerek yok.

Pirina yağı ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

DİĞER BLOG YAZILARI

Verde
Zeytinyağı; sadece zeytin ağacı, Olea Europaea L. meyvelerinden elde edilen yağlardır. Zeytin Ağa
Verde
Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Gençbay , zeytinyağ
Verde
Tanrının insanlara verdiği en değerli hediyelerden olan zeytinyağını insanlar, kadim zamandan bu yan
Verde